top of page
Já alpy.png

"Chodím, tedy jsem."

Deník Tuláka

Zápisky a poznatky z cest jednoho potulného blázna, který

miluje hory a přírodu. Nechť je vám tento blog inspirací.

Co vidět v Innsbrucku, hlavním městě Tyrolska

Aktualizováno: 29. 3.

Innsbruck, volně překládaný jako Most přes řeku Inn, Most na Innu nebo ještě lépe Innský most, je tisícileté město ležící na dně rozlehlého alpského údolí na řece Inn, jak už jeho název napovídá. Místo bylo osídleno už před třemi tisíci lety v časech doby kamenné a za časů Římského Impéria byla v oblasti vybudována pevnost střežící v té době nejvýznamnější cestu přes Brennerský průsmyk dále do dnešní Itálie. Tato pevnost ze 4. století zanikla v 6. století v době stěhování národů. Tím ovšem osídlení na březích řeky Inn nekončí a vznikají zde další sídla.


Na začátku 11. století, tedy už ve středověku, je zde založen klášter premonstrátů Wilten, který provozuje převozy přes řeku Inn z jednoho břehu na druhý. Koncem 12. století zde však klášteru vzniká konkurence v podobě osady s mostem přes řeku Inn a protože osada kontroluje také obchodní stezku do Itálie, prosperuje, její vliv roste a může se rozrůstat. Už roku 1170 je zde založena první tržnice nazývaná Insprucke, což je odvozeno z latinského Oenipontum či Oeni pons ( v překladu most na Innu, což se drží dodnes.)


Už roku 1205 získává osada městská práva a stává se tak prosperujícím městem. Okolní pozemky však stále patří klášteru ve Wiltenu a je třeba je odkupovat, což brání rychlému rozrůstání města. I přesto se na konci 13. století podaří město rozšířit o Nové město (oblast dnešní ulice Marie Terezie).


Roku 1300 je navíc zpevněna a opevněna cesta přes Brennerský průsmyk, takže jí mohou projíždět i kočáry, což je velká konkurenční výhoda oproti ostatním průsmykům, kde budou ještě dlouho sloužit k přepravě mezci. Rozvoji města pomohlo i objevení stříbrných dolů v nedalekém Hallu, díky čemuž se Innsbruck stává významnou residencí habsburků. Právě v té době město zažívá největší rozkvět a vznikají zde nejvýznamnější budovy současného města. Dnes je Innsbruck pátým největším městem Rakouska čítajícím přes 130 000 obyvatel a hlavním městem Tyrolska. A i když ho místní berou jen jako takovou větší vesnici, tedy takové rakouské Brno, má Innsbruck co nabídnout k vidění.


Maria-Theresien-Straße


Tato promenáda nesoucí jméno slavné rakouské císařovny je pulzujícím srdcem starobylého centra města a i když by jste možná hádali, že se nacházíte na starém městě, opak je pravdou. To se nachází o něco dál a od nového města ho dělila svého času hradba s bránou.


Široká promenáda je lemována nádhernými historickými budovami vesměs v barokním stylu, které jsou domovem nejrůznějších obchodů a kaváren, které doslova vybízí posedět u kávy s přáteli na ulici a kochat se nádherným centrem města. Historické části třídy Maria-Theresien-Straße vévodí Anenský sloup, který byl vztyčen roku 1703 jako upomínka na vyhnání posledních bavorských vojáků z města.


Herzog-Friedrich-Straße


Tam, kde se dříve nacházely městské hradby a vodní příkop, se dnes nachází rušná dopravní ulice Marktgraben. Na druhé straně silnice se nachází ulice Herzog-Friedrich-Straße. Tato ulice, které se dříve říkalo dolní a horní náměstí, byla pojmenována po vévodovi Fridrichovi IV., který ve 14. století přestěhoval sídlo tyrolských knížat do Innsbrucku a je hlavní ulicí starého města. Je až z podivem, jak na sebe ulice starého a nového města navazují. Doporučuji nedržet se jen hlavní ulice, ale projít si také úzké uličky starého města.


Goldenes Dachl


Dům se zlatou střechou je takovým nejvýraznějším symbolem Innsbrucku a nečastějším cílem turistů (asi jako Orloj v Praze). Nachází se na starém městě na jeho hlavní ulici Herzog-Friedrich-Straße poblíž městské věže a byla vytvořena pro císaře Maxmiliána I. u příležitosti jeho svatby s Biancou Marií Sforzou. Střecha byla dokončena v roce 1500 a je ozdobena 2 657 pozlacenými měděnými taškami. Pod okrajem střechy můžeme vidět mnoho zvířecích postav. Parapet je pak zdoben reliéfy zobrazujícími císaře s jeho manželkami Marií Burgundskou a Biancou Marií Sforzovou. Císař a jeho manželka využívali balkon k pozorování festivalů, turnajů a dalších událostí, které se odehrávaly na náměstí starého města. V budově můžete navštívit rovněž muzeum věnované Maxmiliánovi I. a jeho životu.


Stadturm


Vystoupejte vzhůru nad město a podívejte se na střechy Innsbrucku jako hlídači města v dobách středověku. Ti téměř půl století strážili město z této věže a varovali občany před požáry i jiným nebezpečím. Spodní patra přitom sloužila jako vězení. Na 31 metrů vysokou vyhlídkovou věž se můžete vydat i vy a užít si tak jedinečný výhled na město a jeho hornaté okolí. Jen je potřeba zdolat 133 schodů po svých. Cena vstupu je 4,50 euro za osobu.


Hofburg


Hofburg je rozsáhlá bývalá rezidence Habsburků nacházející se v současném centru města a spolu s Hofburgem vídeňským a zámkem Schönbrunn se řadí ke třem nejvýznamnějším kulturním památkám v Rakousku. Původní Hodnurg byl dokončen roku 1500 za vlády Maxmiliána I. a své původní rozměry si uchoval dodnes. Za vlády Marie Terezie se však dočkal kompletní přestavby v pozdně barokním vídeňském stylu, na kterém se z příkazu císařovny podíleli její nejlepší umělci.


V současné době je komplex ve vlastnictví rakouského státu a mimo jiné zahrnuje Stříbrnou kapli, dvorní kostel Hofkirche, teologickou fakultu, dvorní zahrady nebo krásně zpracované tyrolské muzeum lidového umění, které představuje jednu z nejkrásnějších sbírek folklórního umění v Evropě.


Nachází se zde také hrob Andrease Hofera, což je tyrolský národní hrdina a s nadsázkou taková obdoba našeho Jana Žižky z období napoleonských válek. Tento původem hostinský vedl totiž selská povstání a boj za osvobození své země od bavorské nadvlády, pod kterou se Tyrolsko ocitlo po porážce Rakouska a ujednání bratislavského míru. Po potlačení tyrolského povstání se skrýval s rodinou na horské salaši, kam za odměnu 1500 zlatých dovedl vojáky jeho krajan Franz Raffel. Po dopadení byl Andreas Hofer postaven před francouzský soud a zastřelen. O jeho osudu pojednává krásný film z roku 2002 Andreas Hofer: Volný jako orel.


Triumphpforte


Pokud jste do historického centra zamířili od nádráží, už jste kolem vítězného oblouku nejspíše šli. Pokud ne, musíte se k němu po Maria-Theresien-Straße opět vrátit. Tento vítězný oblouk se totiž nachází na jižním konci dnešní Maria-Theresien-Straße a v době svého vzniku tak stál u jižního výjezdu z města. Byl postaven v roce 1765 u příležitosti svatby arcivévody Leopolda II. se španělskou princeznou Marií Ludovicou, která se konala 5. srpna 1765. Vzhledem k tomu, že Leopoldův otec nečekaně krátce po svatbě zemřel, byly v triumfálním oblouku také zapracovány pohřební motivy. Na jižní straně jsou motivy svatby mladého páru, na severní straně ty, které odkazují na smrt císaře.



Eduard Wallnoefer Platz


Toto náměstí pocházející z 30. let 20. století, které je domovem vládních budov a je pojmenováno po bývalém guvernérovi Eduardu Wallnöferovi, se nachází jen pár kroků od ulice Marie Terezie a je oblíbeným místem střetávání omladiny, především skateboardistů a bmxkařů. Náměstí dominuje Pomník svobody, který může budit zdání, že zde byl vystavěn v letech nacistické vlády nad Rakouskem. Opak je však pravdou. Pomník byl vystavěn až po válce a je věnován právě lidem, kteří bojovali a padli za svobodu Rakouska během válečných let.


AlpenZoo


Sběratele navštívených míst s předložkou nej určitě potěší, že se jedná o nejvýše položené Zoo v Evropě. Naopak je asi nepotěší strmý svah cest a schodišť, které budou muset při prohlídce této unikátní Zoo zdolat. Nenarazíte zde totiž na lvy, hrochy, žirafy nebo slony, jako v jiných zoologických zahradách. Prim zde hraje alpská zvířena, a tak zde můžete pozorovat zvířata jako jsou svišti, medvědi, kamzíci a kozorozi nebo třeba orli. Nejvíce jsou zde zastoupeny druhy savců a ptáků, v menším měřítku zde však můžete pozorovat také ještěry a obojživelníky. Celkově můžete vidět asi 20 druhů savců, 60 druhů alpského ptactva, 11 druhů alpských plazů, 6 druhů alpských obojživelníků a téměř všechny druhy ryb žijící v Alpských řekách a jezerech. Do Zoo je zakázán vstup se psy s výjimkou asistenčních psů s průkazem totožnosti, očkovacím průkazem a identifikační kartou.


Botanická zahrada


Milovníky rostlin jistě potěší, že krom alpské zoo mohou v Innsbrucku zavítat také do asi 2 hektarové botanické zahrady Innsbrucké univerzity. Ta se nachází v oblasti Hötting na adrese Sternwartestraße 15. Zahrady jsou otevřeny každý den zdarma, skleníky jsou však otevřeny jen ve čtvrtek odpoledne a je potřeba uhradit vstupné. V zahradě můžete vidět víc jak 5000 druhů rostlin organizovaných do různých sekcí.


Tiroler MuseumsBahnen


Zajímavým muzeum, kde si přijdou na své především nadšenci do historie vlakové dopravy, je Tiroler MuseumsBahnen, čili tyrolské muzeum drah. Toto muzeum bylo založeno v roce 1983 s cílem ukázat význam různých větvových linek a starých autobusů. Muzeum nacházející se v bývalé budově stanice Stubaital ukazuje ve třech  místnostech historii všech železničních tratí v Tyrolsku, Jižním Tyrolsku a Trentinu a nachází se zde sbírka vozidel Tyrolského muzea železnic. Zhruba 25 vozidel ukazuje vývoj od parního tramvajového vozu až po velkokapacitní motorový vůz.


Tyrolské státní muzeum


Tyrolské státní muzeum v Innsbrucku je největším muzeem v Tyrolsku a nabízí celkem sedm sbírek uměleckých děl, mezi nimiž jsou nejvýraznější sbírka historických artefaktů, přírodovědná sbírka či sbírku zbraní. Muzeum bylo založeno v roce 1823 a od té doby se stalo důležitým kulturním centrem regionu. Pro milovníky historie a umění je toto muzeum nevynechatelná zastávka při návštěvě Innsbrucku.


Grassmayr Glockenmuseum


Toto muzeum je speciální kombinací slévárny zvonů a muzea zvonů, kde můžete pocítit řemeslného ducha a sami vyzkoušet nějaké ty zvukové experimenty. Muzeum se nachází na pozemcích Grassmayr továrny na zvony a nabízí hlubší pohled na historii zvonů a jejich vývoj. Kromě zvonů vyráběných v Rakousku se zde nacházejí také zvony z dalších zemí.


Zámek Ambras


Zámek Ambras je renesanční zámek v kopcích 635 metrů nad jižním okrajem innsbrucké městské čtvrti Amras  a patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím Tyrolska. Zámek byl vystavěn v 16. století na místě staršího z 10. století a jeho kulturní a historický význam je úzce spojen s arcivévodou Ferdinandem II., který zde žil s rodinou v letech 1567 až 1595. Zámek Ambras je domovem jedné z nejstarších světových sbírek portrétů, která zahrnuje obrazy významných evropských osobností.

Comments


Tulák, blázen a cestovatel, věčný snílek s hlavou v oblacích vlastních fantasií a taky tak trošku dobrodruh. Milovník divoké přírody, krásných panoramat, skal a hlavně hor a hřebenovek bohatých na nádherné výhledy, ale i piva a dobrého jídla. Toulavá duše uvězněná v lidském těle a svázána tak s osudy a povinnostmi lidí, která by se chtěla jen bezmezně toulat a poznat každý pěkný kout tohoto světa.

Od roku 2015 žiji převážně v Alpách a od roku 2019 je mi Tyrolsko mým domovem. Právě zde jsem se zamiloval do hor, zdolávání vrcholů, šplhání po jištěných i nejištěných cestách a nejrůznějších dobrodružství, ke kterým překrásná alpská příroda doslova vybízí. Každého léta se snažím využít každého volného dne, abych poznal další pěkný kousek této hornaté země v srdci Alp.
 

Od lockdownu v roce 2020 jsem navíc naprosto propadl trekkingu a cestování a začal vyrážet na stále delší a zajímavější cesty napříč Evropou a poněvadž rád fotím a píšu, rozhodl jsem se začítu psát svůj online deník a do něj všechna svá dobrodružství z dlouhých cest postupně zpracovávat. V Tyrolsku však trávím převážnou část roku a i zde podnikám nejrůznější zajímavé cesty, a tak se i má tyrolská dobrodužství začala kupit a já pocítil potřebu zaznamenat si alespoň ty nejdůležitejší z nich.

Zaznamenávat jen zážitky z cest mi však nestačí a krom příběhů z hor bych se také rád podělil o své znalosti a postřehy z cest a především vám představil Tyrolsko a přinesl spoustu tipů a nápadů na krásná místa, kam se můžete podívat. Proto jsem se rozhodl zapracovat na tomto blogu, který by měl být tak trochu mým deníkem, ale také dobrodružným průvodcem po tyrolských kopcích, ferratách, soutěskách a dalších zajímavých místech napříč Evropou. 

Kdo jsem?

kdo ja.jpg

O mě

 

Blázen, tulák a dobrodruh, který roky žije v Tyrolsku a rád by se podělil o krásy této alpské země a seznámil vás s tímto horským rájem. Mimo to jsem také vášnivý trekař, který každoročně podniká několik pěších cest napříč Evropou a zážitky z nich pak zapisuje do svého deníku, o který se s vámi rád skrz tento blog podělím a snad i někoho inspiruji k podobným cestám.​

Více →

  • Facebook
  • Instagram

Co je nového?

bottom of page