top of page
Já alpy.png

"Chodím, tedy jsem."

Deník Tuláka

Zápisky a poznatky z cest jednoho potulného blázna, který

miluje hory a přírodu. Nechť je vám tento blog inspirací.

Přes Kralický Sněžník aneb ze Starého Města do Králík

Aktualizováno: 3. 2.

Je to pár dní, co jsem po několikadenním touláním Jeseníky a následně přes jejich hřebeny a Ramzovou došel až do Starého Města. Zde jsem si dva dny pobyl a na lehko si dal jeden výšlap v okolí. Mám tak v nohách skoro 150 km a na kroky to snad ani nespočítám. I přesto vím, že je potřeba jít dále, dokud slunce na obloze krásně svítí, dokud je pěkné počasí a dokud neprší. Tento podzim se zdá být v opravdu vydařený.


Seběhnu tedy dolů do jizby zájezdního hostince - ne, jinak se opravdu ten hotel, kde jsem přebýval, nazvat nedá. Staré Město je opravdu staré a čas se tady zastavil snad těsně po válce. 


Sotva se zjevím v dolní jídelně, už tam stojí ten sysel, který tady beztak dělá i starostu a spráskne ruce.


"No kde jste? Už tady na vás dávno čekáme!"


No to je toho. Včera se diví, že přijdu na snídani brzy ráno a dneska div nedostanu vynadáno, že jdu pozdě, i když jsem zde ve stejný čas. Raději to nekomentuji a myslím si svoje. Posnídám vajíčka s nahrubo nasekanou a téměř neorestovanou cibulí, sbalím se, popadnu hůl, nasadím klobouk a pevným krokem vyrážím dále. Po tomhle jídle mi bude špatně ještš hodně dlouho.


Jak tak kráčím městem, všímám si dost podivných výrazů místních. Je v nich hrůza? Opovržení? Nenávist? Moc jasné mi to není, ale brzy pochopím. Na hlavě mám tyrolský klobouk, na sobě pak šortky a na nohou vysoké podkolenka. K tomu ta moje vycházková hůl a foťák. Jsem v Sudetech a v jejich očích jistě vypadám jako Němčour, co si přijel prohlédnout, co by si mohl zabrat zpátky z rodového majetku. Česko je holt zemí starých křivd a slabomyslní budou Němce nenávidět ještě 300 let po válce. Zrychlím tedy, ať příliš neprovokuji a za pár okamžiků se nacházím za městem. Okolní příroda je opravdu nádherná.

Cesta dál vede skrze pole a rozlehlé louky. Na jedné straně jsou Jeseníky, na druhé straně masiv Kralického Sněžníku. Stromů je zde po málu a tak nezaclání krásným výhledům, spíše naopak je příjemně doplňují. Co víc si přát.


Takto pěkně unášen malebností krajiny dojdu po modré turistické trase až do Stříbrnice. Cesta to byla příjemná, pohodová a nepamatuji si ani žádného výrazného převýšení. Spíše jsem klesal, což znamená jediné - více stoupání v příštích okamžicích. 


Ve Stříbrnici jsem poměrně brzy, posadím se zde tedy na hromady klád, napiju se, utáhnu batoh a po žluté pokračuji dále. Co nevidět začíná cesta stoupat, ale zatím to není žádná hrůza. Na nějakou dobu se také ponořím do lesa, a tak ani nemám moc výhledů k nafocení. Když už se konečně naskytnou, zjišťuji, že jsem ztratil své před touto cestou nakoupené fitry na objektiv. Sakra! Utíkám zpátky až do stříbrnice, dokonce odhazuji batoh abych se mohl pohybovat rychleji, ale už je nenajdu. 


Das ist ja Pech!


Netrvá dlouho a cesta začíná stoupat o něco strměji. Vede lesem a přes pořádně velké kameny. Batoh mám plný, těžký a po několika dnech jsem unavený. I když mne to vše tíží, přesto tak nějak vesele kráčím dále a míjím se s dalšími chodci. Netrvá dlouho a potkávám legendární Kralické slůně.


Kde se zde vzalo? Roku 1932 ho zde nechal postavit jako svůj symbol německý umělecký spolek Jescher. Autorkyní návrhu byla sochařka Amei Hallegerová, mimo jiné žena Kurta Hallefera ze Šumperka, který spolek vedl. Cíl instalece byl přitom velice krásný - kulturně sjednotit Čechy a Němce. Když tímto krajem zaniklých německých obcí člověk prochází a uvědomí si to, stejně jako zlo, které bylo o pár let pozdeji napácháno, musí z toho nabýt smíšených až zdrcujících pocitů. Cíl pěkný, leč ztracený a marný.



Proč se však nyní trápit. Vždyť jsme na horách a všude kolem je krásná příroda, divoké lesy a dechberoucí výhledy. Vyfotím si tedy tento symbol tohoto vrcholu a pevným krokem kráčím dále. Netrvá dlouho a docházím k dalšímu pěknému a významnému zastavení. Je zde jakási zídka a u ní hrníček, když přistoupím blíže, zjišťuji, že se jedná o pramen řeky Moravy, tolik významné a slavné řeky naší země. Řeky, jejíž jméno se pojí s názvem jedné z historických Zemí Koruny české a kterou tok přímo protíná. Shazuji tedy na zem batoh a jdu se napít. Nic člověku nedodá tolik sil, jako čerstvý horský pramen. Voda je navíc studená, což v tomhle vedru parádně bodne. Doplním si tedy i svou láhev a jdu dále. Na vrchol už to není příliš daleko.


Za pár minut jsem skutečně nahoře. Vyšplhám se tedy na nejvyšší bod, udělám si pár rychlých snímků na českou i polskou stranu a konečně usedám k obědu. Z batohu vytahuji ve Starém Městě zakoupenou štangli salámu a kus chleba. Jak říkám, Staré Město je opravdu staré a zaseklo se někde v dobách hlubokého socialismu. Odpovídala tomu nejen drsná Doris v hostinci, kde jsem byl ubytován, ale také celková nabídka zdejší Jednoty - prázdné regály a sem tam kus žvance.

Tuto masitou složku si doložím jablíčkem a jako dezert si dám tatranku a valím dále. Jde asi o nejdelší úsek mého několikadenního toulání, spát hodlám na turistické ubytovně v Králíkách a mám před sebou pořádný kus cesty. Nasadím tedy klobouk, opřu se o svou dřevěnou hůl a zvednu se. Sotva udělám pár kroků, už slyším šišlavé polské hlasy, jak mne volají, "Czi jestem Krakonosz." Zasměji se tomu a jdu. To ještě netuším, že brzy mi tak začne říkat kde kdo. No co už, za roky v oddíle jsem přezdívku nedostal, teď mi ji dává každý, kdo mne potká a vždy stejnou. Tomu se říká ironie. 


První úsek cesty dále vede pěkně po hřebeni a to už jen dolů. Paráda, konečně zase jednou taky klesám. Tímhle tempem jsem v cíli co nevidět myslím si. Mé koleno zdá se býti už zcela zdrávo. Cesta však vede tak nějak po hranici a já netuším, že Poláci mají téměř stejné značení tras jako my. Navíc po obou stranách hranice vede červená trasa. A tak ničeho si nevšímaje uháním krásnou divokou přírodou dále, až najednou stojím u polského rozcestníku. Safra, co teď?



Ptáte se, co jsem dělal? Jestli jsem se vracel? Šel jinou cestou? Propravdě řečeno už jsou to dlohé roky, co jsem tudy procházel a nevím přesně. Vybavuji si však, že jsem se tady chvilku toulal a hledal v mapách další možnou cestu, nakonec jsem se však vrátil a dal se cestou, kterou jsem plánoval jít půvpdně, dokud jsem nedošel na žlutou trasu. Chvílemi jsem si dokonce užíval i chůze po krásné rovné cyklostezce bohaté na výhledy na horní moravu. Opravdu nádhera.  


Ačkoli se Sněžník jmenuje Kralický, je od něj město Králíky paradoxně vzdáleno dvakrát tak daleko, než Staré Město. Mám-li to přepočítat, pak člověk zhruba třetinu cesty šlape na vrchol, další dolů a tu poslední mezi poli až do Králík. Cesta by se mohla zdát nudná, je však podzim a slunce poměrně brzy zapadá a doslova čaruje nad kopci v dáli. Opravdu nádhera. Sem tam si něco blísknu a uháním zase o kus dále.


Kolem sedmé před sebou opět vidím pevnosti, tentokrát už se však nejedná o Staroměstský okruh, ale o Kralickou pevnostní oblast. Sám tyto místa znám z dřívějška a především z legendární Akce Cihelna. Ano, cíl mé cesty už není daleko. Beru tedy telefon a dle domluvy volám na ubytovnu, abych oznámil svůj příchod. Mám štěstí, paní zrovna někoho ubytovává, a tak tam na mne počká. Brzy jsem na místě a ještě dlouho přátelsky klábosíme. Pak už nezbývá než se umýt a sehnat něco k snědku, což se nakonec jeví jako větší problém, než jsem vůbec čekal. I tady už dorazila sezónnost stravovacích služeb a většina restaurací má zavřeno, nebo v hodposdách se už takhle večer nevaří a tak se nakonec odbydu dvěma párky v rohlíku a pivem z plechu na benzince. 





Comments


Tulák, blázen a cestovatel, věčný snílek s hlavou v oblacích vlastních fantasií a taky tak trošku dobrodruh. Milovník divoké přírody, krásných panoramat, skal a hlavně hor a hřebenovek bohatých na nádherné výhledy, ale i piva a dobrého jídla. Toulavá duše uvězněná v lidském těle a svázána tak s osudy a povinnostmi lidí, která by se chtěla jen bezmezně toulat a poznat každý pěkný kout tohoto světa.

Od roku 2015 žiji převážně v Alpách a od roku 2019 je mi Tyrolsko mým domovem. Právě zde jsem se zamiloval do hor, zdolávání vrcholů, šplhání po jištěných i nejištěných cestách a nejrůznějších dobrodružství, ke kterým překrásná alpská příroda doslova vybízí. Každého léta se snažím využít každého volného dne, abych poznal další pěkný kousek této hornaté země v srdci Alp.
 

Od lockdownu v roce 2020 jsem navíc naprosto propadl trekkingu a cestování a začal vyrážet na stále delší a zajímavější cesty napříč Evropou a poněvadž rád fotím a píšu, rozhodl jsem se začítu psát svůj online deník a do něj všechna svá dobrodružství z dlouhých cest postupně zpracovávat. V Tyrolsku však trávím převážnou část roku a i zde podnikám nejrůznější zajímavé cesty, a tak se i má tyrolská dobrodužství začala kupit a já pocítil potřebu zaznamenat si alespoň ty nejdůležitejší z nich.

Zaznamenávat jen zážitky z cest mi však nestačí a krom příběhů z hor bych se také rád podělil o své znalosti a postřehy z cest a především vám představil Tyrolsko a přinesl spoustu tipů a nápadů na krásná místa, kam se můžete podívat. Proto jsem se rozhodl zapracovat na tomto blogu, který by měl být tak trochu mým deníkem, ale také dobrodružným průvodcem po tyrolských kopcích, ferratách, soutěskách a dalších zajímavých místech napříč Evropou. 

Kdo jsem?

kdo ja.jpg

O mě

 

Blázen, tulák a dobrodruh, který roky žije v Tyrolsku a rád by se podělil o krásy této alpské země a seznámil vás s tímto horským rájem. Mimo to jsem také vášnivý trekař, který každoročně podniká několik pěších cest napříč Evropou a zážitky z nich pak zapisuje do svého deníku, o který se s vámi rád skrz tento blog podělím a snad i někoho inspiruji k podobným cestám.​

Více →

  • Facebook
  • Instagram

Co je nového?

bottom of page