top of page
Já alpy.png

"Chodím, tedy jsem."

Deník Tuláka

Zápisky a poznatky z cest jednoho potulného blázna, který

miluje hory a přírodu. Nechť je vám tento blog inspirací.

Přeshraniční přechod Tater

Aktualizováno: 17. 2.

18.5. - 20.5. 2022


Mnohá česká pohoří jsem navštívil a některá mám i dost prochozená, ani zdaleka však ne tolik, jako některá místa v rakouských Alpách, kde trávím poslední roky života. Kdykoli se mne však někdo zeptal na Tatry na bratrském Slovensku, které s námi několik desetiletí tvořilo jeden stát, musel jsem vždy trapně přiznat, že je vůbec neznám a nikdy jsem tam nebyl. Přitom jsem tam vždy chtěl vyrazit a poznat tento horský klenot Slovenska, jen nebylo kdy nebo s kým. Když už jsem se však jara 2022 tak rozcestoval a rozhodl se v Evropě navštívit a poznat místa, kam jsem už dlouho toužil vyrazit, musel jsem se konečně vydat poznat i nejmenší velehory Evropy. Určitě vyražte taky, nebudete litovat. Tatry jsou nádherné a doufám, že se zde opět někdy vydám. Hlavně polská strana Tater mne láká, protože má hodně co nabídnout. Především červené hřebenovky Małołączniak – Krzesanica–Ciemniak, Zawrat-Kozi Wierch či nějaké pěkné tůry kolem jezer v okolí Mořského oka bych si chtěl dát opravdu moc a to nejlépe vše na jeden zátah během několik málo dní. Ale kdy, když se tam v létě nemám šanci dostat?


Teď ale zpátky k mé první cestě Tatrami. První velkou otázkou bylo, kudy a kam se tam vydat? Většina turistických tras byla tou dobou ještě uzavřena a to včetně jednoho ze závěrečných úseků Tatranské magistrály, což je asi 70km dlouhý trek přecházející podélně svahy Vysokých Tater. Právě tu mám už delší dobu na mém bucket listu a právě toho roku jsem si ji chtěl třihnout. Aby to nebylo málo, krom uzávěr přímo na trase se také zdálo téměř nemožné sehnat ubytování na první den cesty. Nocovat v Tatrách na divoko je totiž zakázáno a v oblasti s tak vysokým výskytem medvěda hnědého to ani moc riskovat nechci. Nakonec mne však napadlo, že když už si tak cestuji napříč Evropou a sbírám země jako jiný mince či známky, proč nepřidat na seznam navštívených zemí ještě Polsko?


A bylo to. Přesně to jsem udělal!


Ráno jsem zaběhl jen na městský úřad vyzvednout novou občanku, pak rychle na vlak z Ostravy do Krakova a pak dále autobusem do Zakopaneho, kde jsem si dal jedno pivko a zamířil do místa známého jako Hala Gąsienicowa, což je nádherná vysokohorská dolina posetá dřevěnicemi a lemovaná štíty Vysokých Tater, která je za každého ročního období úplně jiná, a přesto kouzelná. Určitě i vy jste to místo viděli minimálně na fotkách, protože každoročně houfně zaplavuje sociální sítě (hlavně instagram teda). Nedivím, je to opravdu nádherný kousek hor i takto na sklonku zimy, kdy jsem tudy procházel. Co teprve na jaře a v létě, když je vše v rozkvětu. Pokud byste se sem chtěli vydat na jednodenní výlet ze Zakopaneho, doporučuji si to dát jako okruh. Po žluté vystoupáte přes Dolinu Jaworzynku na sedlo Przełęcz między Kopami, kde se napojíte na modrou trasu, po které dojdete na chatu PTTK Murowaniec. Právě kousek od této chaty budete procházet místem jako z pohádky. Na chatě se nadlábněte či si dejte nedobré polské pivko a pak se vraťte na sedlo Przełęcz między Kopami a pak dále po modré do Zakopaneho. Krásné výhledy cestou zaručeny. Mne cesta večer dovedla právě na zmiňovanou chatu PTTK Murowaniec, odkud už to nebylo daleko na hraniční hřeben oddělující od sebe Polsko a Slovensko. Dalšího dne jsem tak zamířil na Ľaliové sedlo, odkud jsem měl v plánu prokličkovat po vysokohorských stezkách a hřebenech mezi uzavřenými trasami na Tatranskou magistrálu a po té pokračovat tak daleko, jak to sezónní uzávěry dovolí. Takový byl plán, sníh ležící vysoko na horách s ním však ještě dost zamával.






Comments


Tulák, blázen a cestovatel, věčný snílek s hlavou v oblacích vlastních fantasií a taky tak trošku dobrodruh. Milovník divoké přírody, krásných panoramat, skal a hlavně hor a hřebenovek bohatých na nádherné výhledy, ale i piva a dobrého jídla. Toulavá duše uvězněná v lidském těle a svázána tak s osudy a povinnostmi lidí, která by se chtěla jen bezmezně toulat a poznat každý pěkný kout tohoto světa.

Od roku 2015 žiji převážně v Alpách a od roku 2019 je mi Tyrolsko mým domovem. Právě zde jsem se zamiloval do hor, zdolávání vrcholů, šplhání po jištěných i nejištěných cestách a nejrůznějších dobrodružství, ke kterým překrásná alpská příroda doslova vybízí. Každého léta se snažím využít každého volného dne, abych poznal další pěkný kousek této hornaté země v srdci Alp.
 

Od lockdownu v roce 2020 jsem navíc naprosto propadl trekkingu a cestování a začal vyrážet na stále delší a zajímavější cesty napříč Evropou a poněvadž rád fotím a píšu, rozhodl jsem se začítu psát svůj online deník a do něj všechna svá dobrodružství z dlouhých cest postupně zpracovávat. V Tyrolsku však trávím převážnou část roku a i zde podnikám nejrůznější zajímavé cesty, a tak se i má tyrolská dobrodužství začala kupit a já pocítil potřebu zaznamenat si alespoň ty nejdůležitejší z nich.

Zaznamenávat jen zážitky z cest mi však nestačí a krom příběhů z hor bych se také rád podělil o své znalosti a postřehy z cest a především vám představil Tyrolsko a přinesl spoustu tipů a nápadů na krásná místa, kam se můžete podívat. Proto jsem se rozhodl zapracovat na tomto blogu, který by měl být tak trochu mým deníkem, ale také dobrodružným průvodcem po tyrolských kopcích, ferratách, soutěskách a dalších zajímavých místech napříč Evropou. 

Kdo jsem?

kdo ja.jpg

O mě

 

Blázen, tulák a dobrodruh, který roky žije v Tyrolsku a rád by se podělil o krásy této alpské země a seznámil vás s tímto horským rájem. Mimo to jsem také vášnivý trekař, který každoročně podniká několik pěších cest napříč Evropou a zážitky z nich pak zapisuje do svého deníku, o který se s vámi rád skrz tento blog podělím a snad i někoho inspiruji k podobným cestám.​

Více →

  • Facebook
  • Instagram

Co je nového?

bottom of page